top of page

Galeria zdjęć i artykułów z wojny polsko- ukraińskiej 1918-19   

01.jpg
01.jpg
01.jpg

Unikatowa fotografia z walk polsko-ukraińskich w 1919 roku. Fotografia wykonana w Rawie Ruskiej 2 marca 1919 roku, przedstawia wizytę delegacji ukraińskich wojskowych w sztabie polskich wojsk, w środku stoi sam generał Jan Romer. O walkach tych toczonych w rejonie Lubycza-Rawa-Żółkiew możemy przeczytać w pamiętnikach generała, dostępnych na stronie (od strony 188) -http://ngoteka.pl/…/hand…/item/290/General_Jan_Romer-JB.pdf… 
Za udostępnienie tej unikatowej fotografii bardzo dziękujemy Państwu Beacie i Mariuszowi Kuźma.

Poniżej gen. Edward Rydz-Śmigły w Rawie Ruskiej styczeń 1919, oraz dwie inne fotografie z Rawy z tego okresu. Byl to okres walk polsko- ukraińskich w tym regionie, gdy po wycofaniu się ze Lwowa Kwatera Główna UHA wykorzystała na organizowanie oddziałów wojskowych. W połowie grudnia 1918 front polsko-ukraiński ustalił się na linii od Cisnej do Chyrowa, potem wzdłuż linii kolejowej Przemyśl – Lwów do Przemyśla, z powrotem wzdłuż tej samej linii na przedpola Lwowa, następnie do Jarosławia, przez LubaczówRawę RuskąBełz do Kryłowa.

Kolejna rawski klasztor w styczniu 1919, jako sztab WP.  Nowości Illustrowane z 1919.

Pociąg pancerny 5 "ODSIECZ I" w Rawie Ruskiej. No właśnie przez lata wszyscy (także u nas) jak się okazało błędnie opisywali ten pociąg jako "Boruta", dzisiaj wiemy ze to błąd (istnieje także fotografia Boruty z RR, którą także nie opisywano prawidłowo). P.P.5 "ODSIECZ" został skompletowany w listopadzie 1918 roku w KBPP nr 2 w Krakowie, a kolejne wagony pancerne dodano w grudniu w w Nowym Sączu. Wyposażony został on w parowóz węgierskiej produkcji (czasowo gdy ta była uszkodzona przydzielono inną) oznaczone jako TKh103–01, a dodatkowo opancerzone blachą 12 mm, w późniejszym
czasie pancerz zmodyfikowano, dodając pod blachą 12 mm warstwę desek dębowych 40 mm i wewnętrzną
blachę 9 mm. Dowódcą pociągu został por. Kazimierz Ajdukiewicz (jest na tej fotografii) z wykształcenia filozof i logik, reprezentant szkoły lwowsko-warszawskiej, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Profesor podczas pierwszej wojny światowej służył w wojsku austriackim na froncie włoskim jako artylerzysta. Ale w początkach listopada 1918 r. sformował
w Krakowie pociąg pancerny, z którym następnie walczył w wojnie polsko-ukraińskiej; nazwano ten pociąg „Odsiecz” (następnie zmieniono na „Odsiecz I”) . Później Ajdukiewicz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, znów jako artylerzysta. Pociąg pancerny Odsiecz I uczestniczył kilkukrotnie w walkach z Ukraińcami w rejonie Rawy (na linii Żółkiew-Rawa Ruska-Sokal) od grudnia 1918 do kwietnia 1919. Warto pamiętać ze w tym okresie w rejonie Rawy pojawiały się jeszcze inne pociągi pancerne, „Zagończyk” i "Boruta". Pierwszy w rejonie odnotowany udział „Odsieczy I” miał miejsce 22 grudnia 1918 gdy ostrzeliwał ukraińskie pozycje w miejscowości Rzyczki. 7 stycznia 1919 roku pociąg ten wspierał 1. Batalion 36. Pułku Piechoty na linii Rawa Ruska – Żółkiew w walkach o wsie Zagórnia i Hołe Rawskie, a następnie – w zdobyciu samej Żółkwi i przebiciu się do Lwowa z zaopatrzeniem gdzie dotarł 11 stycznia. W całym tym pochodzie nie uniknięto błędów, otóż podczas przedzierania się do Lwowa, w Żółkwi pozostawiono 4-5 wagonów z amunicją, Ukraińcy widząc ze Polacy na całym odcinku linii z Rawy do Lwowa pozostawili słabe posterunki, uderzyli i zajęli ponownie część miejscowości w tym Żółkiew z 4-5 wagonami amunicji. 22 lutego 1919 r. między Rodatyczami a Gródkiem Jagiellońskim, Ukraińcom udało się wykoleić część składu, pociąg utracił 2 wagony bojowe, (w tym jeden artyleryjski). Po naprawie we Lwowie, otrzymał nowe wagony bojowe. W związku z tym lekko zmienił się jego wygląd. Ostatni raz "Odsiecz"w rejonie Rawy odnotowany był w kwietniu 1919 roku. Porucznik dr Kazimierz Ajdukiewicz był dowódcą pociągu pancernego „Odsiecz I" prawdopodobnie do 17 lipca 1919 r. Po nim dowództwo objął porucznik Jan Nowak.

033.jpg

Poniżej fotografie z książki   Kazimierz Ajdukiewicz 1890-1963 - autorstwa - Katarzyna Gan-Krzywoszyńska, Piotr Leśniewski. 

Fot.1.- improwizowany wagon artyleryjski pociągu pancernego „Odsiecz I” z zamontowaną
haubicą polową 10 cm M.1914 firmy Skoda. 

033.jpg
bottom of page