top of page

Gmina Rachanie

Wożuczyn. Proszę samemu ocenić co za widok... Pierwotnie w Wożuczynie istniał drewniany dwór wzniesiony przez Jana Wożuczyńskiego herbu Godziemba lub jego przodków. Na przełomie wieków: XVI i XVII został rozbudowany, przez posła bełskiego Jakuba Wożuczyńskiego, do rozmiarów małego zameczku, który był w stanie oprzeć się najazdom tatarskim w latach: 1621, 1623, 1626, 1629. Na początku w. XVIII, po przejściu w posiadanie rodziny Mierów, dawna rezydencja Wożuczyńskich straciła częściowo swój charakter obronny. Wilhelm Mier, szambelan króla Augusta III, przekształcił dom na okazałą, barokową rezydencję pałacową z regularnym parkiem, czyniąc z niej „stolicę" swoich dóbr. Rezydencja była usytuowana na niewielkim wzgórzu z pałacem, którego front zwrócony był na południe. Od strony północnej otaczał ją tarasowy park ze schodami i rzeźbami. Całość była otoczona murami obronnymi i zapewne fosami, tworzyła czworokąt zbliżony do kwadratu, z basztami na narożach. Droga dojazdowa prowadziła od strony wschodniej. Przed rozbudową w r. 1740, dojazd był zapewne od strony północnej przez bramę przy północno-zachodnim narożniku murów obronnych. Nowa droga od wschodu prowadziła przez bramę typu obeliskowego i budynek bramowy z XVIII w. (kordegardę), zwodzony most, a następnie wzdłuż południowego założenia, tuż nad brzegiem rozległego stawu łączącego się zapewne niegdyś z fosami. Na ten okres przypada szczyt rozkwitu rezydencji szlacheckiej w Wożuczynie. Rezydencja barokowa w Wożuczynie przetrwała do wieku XX. W r. 1915 r. poważnie uszkodzona pociskami artyleryjskimi (wówczas spłonęła bogata biblioteka). Odbudowana. Ostatecznie zniszczona po II wojnie światowej.
info
http://www.zamosc.opoka.org.pl/mapa/tompn/8.htm

Przed dworkiem w Pawłóce.
Przed dworkiem w Pawłóce.

Przed dworkiem w Pawłóce. Fotografię przed zniszczeniem uratował Pan Wojtek Brożko. Może ktoś coś więcej o niej powie?

press to zoom

Wożuczyn 1839 rok-wzgórze, a na nim pałac z elementami dawnego zamku oraz park i ogród. Rysunek Seweryna Zenona Sierpińskiego (1815-1843) zamieszczony w książce „Obraz miasta Lublina” z 1839 roku.

Wożuczyn
Wożuczyn

Pałac w Wożuczynie na pocztówce z 1910 r.

press to zoom
Grodysławice
Grodysławice

Cerkiew została wzniesiona w 1909 na miejscu starszej, unickiej, zniszczonej w pożarze, a wzniesionej w 1877 z materiału uzyskanego po rozbiórce kościoła w Rachaniach[2]. Jest to trójdzielna świątynia z prostokątnym przedsionkiem, kwadratową nawą krytą dachem z kopułą i prezbiterium z poligonalną absydą.

press to zoom
Wożuczyn
Wożuczyn

Cukrownia Wożuczyn

press to zoom
Wożuczyn
Wożuczyn

Cukrownia Wożuczyn.

press to zoom
Rachanie
Rachanie

Odpust w Rachaniach - 1928 r.

press to zoom
Wożuczyn
Wożuczyn

Miejsce "po pracy".

press to zoom
GRODYSŁAWICE
GRODYSŁAWICE

Dawna murowana cerkiew prawosławna w Grodysławicach pochodzi z 1909 roku. Po wysiedleniu ukraińskiej ludności prawosławnej była wykorzystywana jako magazyn aż do lat 70. kiedy to przeszła w ręce Kościoła rzymskokatolickiego. Przeszła wtedy kapitalny remont i częściową przebudowę. Obecnie mieści się tu parafialny kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata.

press to zoom
Wożuczyn
Wożuczyn

Wożuczyn, fotografia z Tygodnika Ilustrowanego. 1907 nr 41 s. 835.

press to zoom
bottom of page