Gmina Telatyn

Nieistniejąca już cerkiew św. Michała Archanioła w Telatynie, wzniesiona po 1875 i rozebrana w latach 50-tych XX wieku.

Fotografia słabo jakościowa, jednak warta prezentacji. Fotografia przedstawia atak wojsk austro-węgierskich pod Telatynem, dnia 07.09.1914 roku. Prawda jednak jest taka ze po zakończonej bitwie pod Komarowem, wojska C.K. przeceniły swoje możliwości w naszym rejonie i były w odwrocie. Po zakończonej bitwie pod Komarowem 2 września zostaje utworzona "Grupa Pościgowa
Arcyksięcia Józefa Ferdynanda", W jej skład wchodzą cztery dywizje: 4. i 13. z II Korpusu 4. Armii oraz 3. i 8. z XIV Korpusu 3. Armii. Współpracują z nimi znajdujące się w pobliżu dwie dywizje kawalerii, 2 oraz 9. Pozostałe dywizje zostały wycofane za Sołokije w rejon Rawy Ruskiej celem wsparcia walczących tam wojsk. Niestety zbyt słabe pozostawione wojska, rozciągłość terenu jak i szybki powrót rozbitych jednak nie zniszczonych rosyjskich korpusów skutkuje tym ze "Grupa Pościgowa" pozostaje tylko z nazwy, i w późniejszym okresie określana jest jako "Grupa Arcyksięcia" (jest to także pierwotna nazwa jaką określano przed 2 września XIV Korpus, wszedł on do walki 28 sierpnia, przekraczając Sołokije i tocząc bitwe pod Wasylowem).
 

Telatyn czerwiec 1941
Telatyn czerwiec 1941
press to zoom
Radostów
Radostów

6.09.1914 roku, przemarsz wojsk austro-węgierskich w stronę Łykoszyna, w tle widoczne dwa młyny w pobliżu wsi Radostów.

press to zoom
Las w okolicy Poturzyna
Las w okolicy Poturzyna

Las w okolicy Poturzyna, 29-30 sierpień 1914 roku. Kuchnie polowe wojsk austro-węgierskich. I nie wiem czemu, ale coś gulaszem węgierskim pachnie. Możliwe dlatego, że oryginalny podpis brzmi "Gulaschkanonen"...

press to zoom
Poturzyn
Poturzyn

Poturzyn – wieś w gminie Telatyn. To tutaj Fryderyk Chopin odwiedził swego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego, w liście do niego o Poturzynie pisał tak tak: „Jeżeli nie będę miał co jeść, musisz mnie do Poturzyna za pisarka przyjąć, będę tam koło stajni mieszkał, tak dobrze przy Tobie, jak tego roku we dworze”

press to zoom
Telatyn.
Telatyn.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Telatynie

press to zoom
Telatyn
Telatyn

Telatyn, cerkiew drewniana.Była dość duża, ale nie wiedzieć czemu nazywano ją kapliczką. Odpust w tej cerkwi przypadał na święto Podwyższenia Krzyża Świętego...Nabożeństwo w tej cerkwi odprawiano tylko na Podwyższenie Krzyża Świętego. Na odpust zbierało się wiele ludzi z naszej i okolicznych wsi. Koło kaplicy, czyli na terytorium przylegającym do cerkwi była studzienka z uzdrawiającą wodą. Wspomnienia M.Prus(mieszkanki)

press to zoom