top of page

Gmina Dołhobyczów

Wieś Liski w sierpniu 1914 roku, na fotografiach zamieszczonych w książce "Linz Hesse" opisującej historie walk 14  Pułk Piechoty (k.u k. Infanteriergts Nr. 114. Walki w poblizu Lisek były fragmentem walk określonych jako bitwa pod Komarowem (Rosjanie określają ją co prawda jak bitwa tomaszowska), choć rozegrała się głównie między 4-ą armią austro-węgierską, a 5-ą armią rosyjską to uczestniczyło w niej wiele innych jednostek nie będących na stanie tych armii. Zakończona sukcesem armii kuk, to jednak obydwie strony zapłaciły wysoką cenę. Oceniane straty: Rosjanie 26 000 zabitych i rannych
20 000 więźniów. Austro- węgrzy 40 000 zabitych i rannych. 

114  Pułk Piechoty (k.u k. Infanteriergts Nr. 114.)
press to zoom
114  Pułk Piechoty (k.u k. Infanteriergts Nr. 114.)
press to zoom
027
press to zoom
Strażnica rosyjskich pograniczników w poblizu Lisek.
press to zoom
025
press to zoom
Transport rannych.
press to zoom
026
press to zoom
Szpital w Liskach
press to zoom
1/1

Kuchnia polowa 59 Pułku Piechoty Austro-Węgier (K.u.k. Infanterieregiment Nr. 59), fotografia wykonana 29 sierpnia 1914 w pobliżu miejscowości Liski ( gm.Dołhobyczów.). 59 Pułku Piechoty wchodził w skład 3 Dywizji (dowódca Joseph Roth), XIV korpusu (dowódca Arcyksiążę Józef Ferdynand).

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Dołhobyczowie. Dołhobyczowski kościół jest wzorowany na Kościele Mariackim w Krakowie. Jedna z jego wież kościoła jest miniaturką słynnej wieży krakowskiego Kościoła Mariackiego, otoczonej mini-wieżyczkami. Interesujące są także rzygacze (zakończenia rynien) w kształcie smoczych paszczy. Został zbudowany w latach 1911-1914, zaprojektowany przez Zenona Kononowicza, ufundowany przez rodzinę Świeżawskich jako wotum wdzięczności dla Stolicy Apostolskiej za udzielenie pozwolenia na małżeństwo pomiędzy krewnymi.

Fundatorami kościoła są również Franciszek Świeżawski (właściciel pobliskich Kadłubisk), Aleksandra Wojciechowska (właścicielka dóbr Kosmowa). Stefan Świeżawski jest fundatorem stojącej przed kościołem kamiennej figury Matki Boskiej -jako wotum wdzięczności za ukaz tolerancyjny, pochodzącej z roku 1905.(info Wiki)

Dołhobyczów
Dołhobyczów

Dołhobyczów 1941r. Cerkiew św. Szymona Słupnika.

press to zoom
Myców
Myców

Myców cerkiew pw. św Mikołaja. Zdjęcie tej nieruchomości pochodzi z 1954 roku. Źródło: WUOZ Delegatura w Zamościu.

press to zoom
Mieszkańcy Chłopiatyna w roku 1941
Mieszkańcy Chłopiatyna w roku 1941

Fotografia- zagadka. Na fotografii mieszkańcy Chłopiatyna w roku 1941, jedna z osób to Hanna Wojtowicz i w zasadzie tyle możemy o niej powiedzieć, młody wiek kobiet może sugerować ze to uczennice(? ), jednak to tylko sugestia, moze komuś nasuwa się jakaś myśl? Fotografia z rodzinnej kolekcji Pana Pawła Wojtowicza.

press to zoom
Chłopiatyn 1941 roku.
Chłopiatyn 1941 roku.

Chłopiatyn 1941 roku, przed domem Wojtowiczów. Fotografia z rodzinnej kolekcji Pana Pawła Wojtowicza.

press to zoom
Myców
Myców

Wnętrze cerkwi w Mycowie z końca lat 60. XX w. Widoczne na zdjęciu dwa balkony chóru. Obecnie obiekt jest zabezpieczony, wymaga jednak dużego nakładu prac konserwatorskich. Jeszcze jedna ciekawostka. Świątynia nie jest orientowana. Źródło: WUOZ Delegatura w Zamościu.

press to zoom
Dołhobyczów
Dołhobyczów

Pawilon gospodarczy 1954.

press to zoom
DOŁHOBYCZÓW.
DOŁHOBYCZÓW.

DOŁHOBYCZÓW. Cerkiew prawosławna św. Symeona Słupnika. Wzniesiona w latach 1900 - 1904 po pożarze istniejącej tu wcześniej cerkwi drewnianej, według projektu architekta diecezjalnego.

press to zoom

Myców,  fotografie zamieszczone w kwartalniku “Ochrona Zabytków” nr 1 z 1993 roku.

01.jpg

Przemarsz wojsk austro-węgierskich na trasie Mosty Wielkie - Przewodów, dnia 28 sierpnia 1914 roku. Widoczne wojska to Infanterieregiment Nr. 59 (59 Pułk Piechoty Austro-Węgier), wchodzących w skład XIV Korpusu (korpus określany także jako Grupa Arcyksięcia), oficjalnie będącego w składzie 3. Armii, jednak odesłanego do wsparcia działań 4. Armii w walkach pomiędzy Bugiem a Wieprzem. Główną rolę w XIV Korpusie odegrały Tyrolskie Pułki Strzelców Cesarskich (TJR, Tiroler Jäger-Regimenter, potocznie Kaiserjäger), które stanowiły elitarną formację piechoty monarchii habsburskiej. Cztery pułki tyrolczyków (wszystkich pułków było tylko cztery, jednak cześć batalionów zostało w Tyrolu) weszły w skład XIV Korpusu i były częścią Grupy Arcyksięcia. 1.,3. i 4. TJR znalazły się w składzie 8. Dywizji , a 2. TJR w 3. Dywizji. W okresie do dnia 11 września 1914 roku XIV Korpus toczy szereg bitew, od zwycięskich w bitwach pod Komarowem po przegrane pod Hujczem (obecnie Gicze, kr. Гійче) czy Lubyczą. 11 września XIV Korpus (następuje tego dnia wycofanie wszystkich Armii austro-węgierskich) zostaje wycofany za San. W tym krótkim okresie Korpus zostaje zdziesiątkowany, a w przypadku 2. TJR stan spada poniżej 50%.

bottom of page