Gmina Jarczów

Fotografia wykonana przed II wojna światową, prawdopodobnie jest to widok z budynku szkoły. Fotografia podesłana przez pana Gabriela Matejaka, bardzo dziękujemy.

01a.jpg

Jarczów 18 maja 1935 podczas uroczystości zorganizowanych w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego. Fotografia z rodzinnych zasobów Pani Anny Podolskiej, na fotografii między innymi pradziadek Pani Anny wraz z synami.

001.jpg

Może ktos coś więcej powie o tej fotografii? Fotografia wykonana na tle wejścia do budynku gminy w Jarczowie, na fotografii mieszkaniec Koloni Gródek, o nazwisku Kraczek, w środku zapewne  burmistrz tej gminy.  Fotografia z rodzinnych zasobów Pana Waldemara Klimaszewskiego. 

Kopiec w Jarczowie usypany ku czci Marszałka J. Piłsudskiego.

W 1936 roku mieszkańcy Jarczowa usypali 15 metrowy kopiec ku czci Marszałka. Inicjatywa powstała dzięki dawnym żołnierzom Marszałka, którzy po odzyskaniu niepodległości osiedlili się w rejonie Jarczowa (to między innymi oni na fotografii). Jednym z nich był ówczesny wójt Urbanowicz, który zachęcił Jarczowian do usypania kopca. Prace przebiegały szybko i sprawnie, ziemię wożono furmankami i usypano 15 metrowy kopiec, który obłożono darnią na szczyt prowadziły kręte schody na górze umieszczono kamień, na którym wyryto napis „Rada Gminy ku czci zmarłemu Piłsudskiemu”. Pracami dyrygowali: Jan Jaruga, miejscowy geometra oraz dziedzic na Korhyniach – Kazimierz Ligowski. Na pamiątkę miejscowi zakopali butelkę ze srebrną 10-złotową monetą z wizerunkiem Piłsudskiego. Uroczyste otwarcie kopca odbyło się w 1936 r. W czasie wojny jako symbol polskości kamień został zrzucony, a kopiec ulegał stopniowej dewastacji. Nie lepiej było po wojnie. W niedługim czasie po wyzwoleniu spod okupacji władze Polski Ludowej przemianowały ten kopiec na pomnik ku czci gen. Karola Świerczewskiego. Wzniesienie znacznie się zmniejszyło do 6 m. Pod koniec lat 80. pomnik ten uległ całkowitej dewastacji, pozostało wzniesienie przypominające swym wyglądem kopiec kreta. W końcu przyszedł rok 1989 i zaczęto przypominać sobie o głównym architekcie niepodległości. Uporządkowano kopiec i w 71 rocznicę odzyskania niepodległości dokonano ponownego jego odsłonięcia. Uczestniczył w nim pierwszy niekomunistyczny poseł ziemi tomaszowskiej Stanisław Majdański, pochodzący z niedalekiego Typina. Nadrobiono zaległy czas i na dole kopca umieszczono tablicę z płaskorzeźbą Marszałka i napisem „Pomnik Twórcy Niepodległej Polski” w 1993 r. płaskorzeźbie dodano orła w koronie. Fotografia jak i info pochodzą z pracy zbiorowej uczniów ZESPOŁU SZKÓŁ NR 4 pod kierunkiem R. Czyż. http://zs4.tl24.pl/artykuly/z_kart_historii/pilsudski1.pdf

Wola Gródecka, rok 1957.
Wola Gródecka, rok 1957.

Wola Gródecka, rok 1957. Uczniowie 7 klasy ( Halina Klimaszewska, Zofia Marynczak Kluczyk, Zofia Brzezicka Skowyra, Krystyna Mroczkowska Gardecka, Halina Łysiak Zubiak, Lucyna Zyza Zubrzycka, Antoni Niedorys, Czesław Piłat, Edmund Marynczak) w towarzystwie nauczyciela Jana Teterycza. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego.

press to zoom
Tu jeszcze dwor w grodku po huraganie w latach 60
Tu jeszcze dwor w grodku po huraganie w latach 60

Kolonia Gródek,, gmina Jarczów lata 60-te ubiegłego wieku. Widok na zniszczenia dokonane przez huragan jaki nawiedził te tereny. W tle dworek w Koloni Gródek ktory został rozebrany niedługo po wykonaniu zdjęcia. Z lewej Władysława Kraczek. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Kasa_w_gródku_zdjecie_Dariusza_Czopa
Kasa_w_gródku_zdjecie_Dariusza_Czopa

Kasa Stefczyka i tymczasowa szkoła w Grodku. Prawdopodobnie mieszczące się w budynku plebani. Fotografia z kolekcji pana Dariusza Czopa, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Ci ludzie szli na pomoc powstaniu warszawskiemu, zostali przymusowo wcieleni do lwp
Ci ludzie szli na pomoc powstaniu warszawskiemu, zostali przymusowo wcieleni do lwp

Ci młodzi żołnierze, w większości z okolic Jarczowa, ruszyli w 1944 roku na pomoc powstańcom warszawskim, jednak po zatrzymaniu przymusowo zostają wcieleni do WP. Trzeci od prawej stojący to Bolesław Kraczek. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Wyjazd_z_gródka_na_odpust
Wyjazd_z_gródka_na_odpust

Wyjazd mieszkańców Grodka na odpust. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Szkola grodek
Szkola grodek

Uroczystości otwarcia Tysiąclatki w Gródku. Kierownikiem szkoły był Pan Staszczuk, a nauczycielami: Seweryn Darda i małżeństwo Wujców (Stanisława i Stanisław). Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Ochotnicy_wojna_1920_z_kol_Gródek1
Ochotnicy_wojna_1920_z_kol_Gródek1

Ochotnicy na wojnę z bolszewikami z Koloni Grodek. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Ochotnicy_wojna_1920_z_kol_Gródek
Ochotnicy_wojna_1920_z_kol_Gródek

Ochotnik na wojnę z bolszewikami (1920) z Koloni Grodek. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Kuzyn wcielony do kbw
Kuzyn wcielony do kbw

Żołnierz wcielony do KBW, pochodzący spod Jarczowa

press to zoom
Legitymacja psl mojego dziadka
Legitymacja psl mojego dziadka
press to zoom
12966686_1559566421009422_466969609_n
12966686_1559566421009422_466969609_n

Pogrzeb ofiar UPA w Łubczy. Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego, dziękujemy za udostępnienie.

press to zoom
Leliszka
Leliszka

Cerkiew prawosławna Przemienienia Pańskiego z 1822 roku, remontowana w latach 1881 i 1905. Zamknięta 24 kwietnia 1938 roku i na przełomie czerwca i lipca tego samego roku zburzona

press to zoom

Fotografia z kolekcji pana Waldemara Klimaszewskiego. Kolonia Gródek, gmina Jarczów, maj 1960 roku. Na fotografii zniszczenia dokonane przez huragan, który nawiedził te tereny 20 maja 1960 roku. W tle dworek w Koloni Gródek, rozebrany niedługo po wykonaniu tego zdjęcia. Z lewej Władysława Kraczek.
Opis samego huraganu prezentowaliśmy w tym pościehttps://www.facebook.com/216532571884064/photos/a.225763764294278.1073741844.216532571884064/513968132140505/?type=3&theater
Uzupełnimy o krótki opis jaki huragan dokonał w Lubyczy - Fragment monografii lubyckiej szkoły.
"20 maja 1960 r. nad Lubyczą przeszedł potężny huragan. Z budynku szkolnego zerwany został dach wraz z całym wiązaniem i kominem. Po tygodniu ulewnych deszczy, przerwane zostały zajęcia szkolne. W ciągu trzech dni, po interwencji dziennikarza Polskiego Radia, postawiono nowy dach. Przy okazji otynkowano budynek szkolny, wybudowano budynek gospodarczy i szkolne ubikacje, które istnieją do dziś."
Zdzisław Pizun, Szkoła Podstawowa im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej, Lubycza Królewska 1997, str. 22.
więcej o tym huraganie można przeczytać na stronie http://www.historiaregionu.org/#!huragan-z-1960-roku/qwmcc

Zwracamy się tez do państwa z prośba, może ktoś posiada fotografie z huraganu w 1997 roku?